STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Pomnik
 • Strona Tytułowa
 • 

  Ciekawe Książki

  Maciej T. Nowak - Operacja „Lawina”. Dzieje przemilczanej zbrodni UB.
  Wydawnictwo NOVIK Sp.j. Opole – 2012

  Obowiązkowa lektura każdego mieszkańca województwa śląskiego i opolskiego. Solidnie udokumentowana, napisana żywym językiem książka opisująca wydarzenia z września 1946 roku. Wtedy to co najmniej 158 partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia, z okolic Baraniej Góry znalazło się na Opolszczyźnie wierząc, że jadą na Zachód na emigrację. Zamiast tego, wciągnięci w zasadzkę, znaleźli okrutną śmierć z rąk siepaczy z UB i NKWD. Zbrodnia ta miała zostać ukryta na zawsze. Tak się nie stało i obecnie, co roku setki okolicznych mieszkańców i rodziny pomordowanych, w ostatnią sobotę września oddają im hołd.

  Wojciech Kempa – Śląscy Czwartacy.
  Wydawnictwo Muzeum Śląskiego w Siemianowicach Śląskich – 2010

  Spośród wielu i wspaniałych powstań narodu polskiego przeciwko jego ciemięzcom tylko dwa zakończyły się sukcesem. Powstanie Wielkopolskie i Trzecie Powstanie Śląskie. A owo zwycięstwo w Trzecim Powstaniu Śląskim zawdzięczamy w znacznym stopniu niezłomnej postawie żołnierzy z pułku Karola Gajdzika; czytamy we wstępie. Dzieje pułku, Śląskich Czwartaków, tło i dostępne materiały ikonograficzne przedstawia książka.

  Wiesław Moliński – Sygnały Wojenne.
  Wydawnictwo Mckwadrat. Opole – 2011

  Ciekawa i żywo napisana osobista opowieść jednego z działaczy „Solidarności” Śląska Opolskiego o okresie stanu wojennego i latach po jego odwołaniu, represjach i postawach ludzi w tych trudnych dla Polaków czasach. Pozycja trudna do uzyskania ale warta zachodu. Może być dostępna w zapomnianych księgarniach województwa opolskiego.

  Franciszek Oremus - Zgrupowanie Oddziałów Partyzanckich Armii Krajowej w Izdebnickich Lasach Gościbi 1944r.
  Wydawnictwo Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej i Więźniów Politycznych w Krakowie – 2013

  Fascynująca relacja bezpośredniego uczestnika działań partyzanckich w czasie i po wojnie, więzionego i skazanego po brutalnych przesłuchaniach na śmierć. W wyniku pomocy oficera sowieckiego poznanego w trakcie współpracy w działaniach operacji „Burza” wokół Krakowa, wyrok zamieniono na dożywocie. Książka - dokument.

  Wacław Holewiński – Lament nad Babilonem. Powieść o żołnierzu wyklętym.
  Wydawnictwo Arwil s.c. Warszawa – 2013

  Napisana ze szlachetną prostotą książka o losach niezłomnego żołnierza przenosi nas w inny, lepszy świat. Świat, w którym pojęcia honoru, patriotyzmu i ofiarności nie były pustymi słowami. Aż nie chce się stamtąd wracać; pisze Rafał A. Ziemkiewicz. Bohaterem książki jest legendarny dowódca płk. Tadeusz Danilewicz ps. „Doman”, ‘Kossak”, „Kuba”, jeden z najważniejszych przywódców polskiego podziemia wojennego; NSZ, AK i Komendantem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

  Piotr Cichoracki – Droga ku anatemie. Wacław Kostek-Biernacki. Wydawnictwo IPN. Warszawa – 2009

  Monografia jednej z najważniejszych osobowości Polski międzywojennej. Życiorys charakterystyczny dla wielu Polaków, którzy pchnęli II Rzeczpospolitą ku rozwojowi, nie bez przeszkód i osobistych potyczek, przeżyli wojnę, tylko po to, aby stać się obiektem szykan, dochodzeń i więzienia w tzw. „wolnej” Polsce.

  Witold Gadowski – Wieża Komunistów.
  Wydawnictwo Zysk i S-ka. Poznań – 2012

  Powieść beletrystyczna; parabolą nawiązuje do istniejących we współczesnej polskiej rzeczywistości układów i zależności grup interesu, powiązań rodzinnych i władzy. Czasy minionego komunizmu w perspektywie przemian pokoleniowych i ciężaru jego struktur. Książka napisana ze swadą, przez jednego z najlepszych współczesnych dziennikarzy śledczych.

  Arkadiusz Meller, Patryk Tomaszewski – Życie i Śmierć Narodu. Antologia myśli narodowo-radykalnej z lat 30 XX wieku.
  Wydawnictwo Prohibita. Warszawa – 2011

  Książka określona jako perełka wydawnicza, zbierająca teksty i komentarze z okresu międzywojennej Polski, które wychodzą naprzeciw współczesnym oczekiwaniom środowisk patriotycznych szukających wzorców i przewodnictwa ku lepszej współczesnej Polsce, w osiągnięciach i szlakach przetartych w latach trzydziestych minionego wieku.

  Andrzej Nowak – Strachy i Lachy. Przemiany polskiej pamięci 1982 – 2012.
  Wydawnictwo Biały Kruk Sp. z o.o. Kraków – 2012

  Na kartach książki jeden z najlepszych znawców problematyki komunistycznej, sowietolog i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego odsłania fakty i wyciąga wnioski z logiką ale i znawstwem przedmiotu, swadą i politycznym zacięciem. Operując świetnym, ciętym językiem jak rasowy publicysta obnaża niekompetencję, indolencję i słabość współczesnych elit politycznych Polski. Obowiązkowa lektura każdego Polaka.

  Tadeusz Płużański – Bestie. Reporterskie śledztwo o ludziach, którzy w czasach komunizmu mordowali polskich patriotów, za co nigdy nie zostali ukarani.
  Wydawca: 3S Media Sp. z o.o. Warszawa – 2012

  Książka syna jednego z najważniejszych oficerów polskiego podziemia wojennego i powojennego, bliskiego współpracownika i adiutanta Rotmistrza Witolda Pileckiego, towarzysza walki, więziennej celi, procesu sądowego i wyroku. Autor bezkompromisowo obnaża działania powojennych zbrodniarzy UB i aparatu komunistycznej władzy. Dowód w oskarżeniu systemu, mechanizmów i bezwzględności PRL.

  Praca Zbiorowa pod red. Mariana Piotrowicza – By czas nie zatarł i niepamięć. Wydawca: Śląski Okręg ŚZŻAK. Katowice – 2009

  Wybór tekstów opisujących historyczny rozwój wypadków prowadzących przez lata rozbiorów, odzyskanie niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym i klęskę wrześniową do rozwoju struktur państwa podziemnego, walki z najeźdźcami w czasie II wojny światowej, do wątpliwej wolności, terroru komunistycznego i destrukcji elit przez władze PRL. Dalej, książka zawiera materiały z działalności powołanego w 1990 roku Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.