STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Forum
 • Strona Tytułowa
 • 

  11.04.2016. Rocznica wyzwolenia KL Buchenwald.

  Spośród dat, przesuwających się w naszym kalendarium, wybraliśmy tą,
  która wiąże się z obozem koncentracyjnym w Buchenwaldzie, wyzwolonym przez Amerykanów w 1945 roku. Jednym z pierwszych, bo założonym w III Rzeszy już
  w 1937 roku. Z początku umieszczano w nim aresztowanych członków różnych grup oporu przeciwko rodzącemu się terrorowi hitlerowskich Niemiec, nakierowanego najpierw na własnych obywateli. Potem do więźniów dołączyli świadkowie Jehowy, wreszcie Żydzi i Cyganie.

  Na You Tube można obejrzeć film ilustrujący ewolucję systemu totalitarnego
  w Niemczech, w tle rozbudowy obozu w Buchenwaldzie, po dojściu do władzy Hitlera. Przypomnijmy, dojściu do władzy na drodze demokratycznego wyboru Niemców. Film jest dwuczęściowy: część 1 część 2

  Wikipedia oferuje również garść podstawowych informacji o tym miejscu hańby III Rzeszy. Zamieszczono w niej fotografie ilustrujące poziom upodlenia mieszkańców KL Buchenwald. Zgodnie
  z podaną ostatnio notatką, opracowywane w USA szczegółowe dane wskazują, że do końca wojny na terenie Niemiec było 42,5 tys. różnego rodzaju obozów, koncentracyjnych, gett, obozów pracy przymusowej i obozów zagłady.

  Po wybuchu wojny i w trakcie jej trwania do obozu trafili Polacy, Duńczycy, Rosjanie, lotnicy brytyjscy i amerykańscy i wiele innych nacji. Obóz miał swoje filie przy większych zakładach przemysłowych i rolnych.

  Stopniowo pogarszające się warunki bytu więżniów doprowadziły do degradacji ich zdrowia i masowych zgonów. Dostępne w You Tube filmy nakręcone przez amerykańskich żołnierzy wyzwalających obóz nie wymagają tłumaczenia. Obrazy mówią same za siebie. Wystarczy porównać szkielety więźniów, i sytych, zadowolonych, pomimo wojny, Niemców, mieszkających w pobliskim mieście, zagonionych na przymusową wizję lokalną obozu przez US Army.

  Wśród epizodów ilustrowanych na filmach przyciąga uwagę fragment ekspozycji wyrobów z ludzkiej skóry; lamp, rysunków i malowideł. Na widocznych na filmach twarzach widzów wielokrotnie można odczytać niedowierzanie. Potęga propagandy
  i zakłamania już wówczas święciła swoje triumfy.

  Ciekawa historia kryje się też za zdjęciem udostępnionym do powszechnego użytku przez Amerykanów, wykorzystanego przez Wikipedię do zilustrowania opisu KL Buchenwald. Pokazuje ono rząd przygotowanych do powieszenia Polaków. Egzekucja ta była związana z hitlerowską zasadą „odpowiedzialności zbiorowej”, zgodnie z którą za śmierć jednego Niemca musiało zginąć kilkudziesięciu pierwszych z brzegu Polaków.

  O tym co się stało i dlaczego, można przeczytać, jednak tylko w języku angielskim, na wskazanym linku. Brak tłumaczenia utrudnia nie znającym j. angielskiego internautom rozszyfrowanie przekazu. Dlatego w naszej zakładce Archiwum – Historia umieszczamy dokładne tłumaczenie publikowanego tekstu.

  ( powyższy wpis przygotowano z wykorzystaniem materiałów SPAK O/Pyskowice )