STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Forum
 • Strona Tytułowa
 • 

  30.09.2017. Polana Hubertus pod Barutem.

  Jak co roku w ostatnią sobotę września na granicy województwa opolskiego i śląskiego w gminie Wielowieś w powiecie gliwickim odbyła się uroczystość, upamiętniająca dramat 160 żołnierzy NSZ, który w 1946 roku rozegrał się również tutaj.
  Jak co roku nasze Stowarzyszenie wraz z władzami gminy zorganizowało, przy wydatnej pomocy okolicznej jednostki Straży Pożarnej, Domu Kultury, orkiestry, chóru przykościelnego, a w tym roku również duszpasterza Rodzin Katyńskich z Opola, proboszcza parafii Bł.Czesława, ks. Rafała Bałamuckiego, spotkanie ludzi, którzy pamiętają i pielęgnują pamięć ofiar zbrodni którą popełniły tu UB i NKWD.
  Koncelebransem był tym razem proboszcz parafii św. Barbary w Gliwicach,
  ks. Krzysztof Smoleń. Na miejscu były obecne rodziny
  żołnierzy, którzy zginęli w operacji „Lawina”; pod takim
  kryptonimem Urząd Bezpieczeństwa przeprowadził swoją
  zbrodnię także pod Starym Grodkowem i Łambinowicami.

  O tym, a także o badaniach nad umiejscowieniem szczątków ofiar, opowiedział prof. Krzysztof Kawalec z wrocławskiego IPN-u. Obecny wśród nas Wojewoda Opolski dodał kilka słów o ugruntowaniu się lokalnej tradycji obchodów kolejnych rocznic tej tragedii ostatniej niedzieli września 1946 roku,
  a ks. Rafał w homilii o niezwykłości związku
  pomiędzy ciszą i spokojem, takim jak ten panujący na polanie Hubertus, a wewnętrznym porządkiem ducha, którego moc potrafi przezwyciężyć dramat najtragiczniejszej śmierci. Moc wyrosła z krzyża.

  Była to piękna homilia, która wielu obecnych wzmocniła i pokrzepiła a innym zapewne
  mogła dać równie wiele powodów do zastanowienia.

  W tym roku, może po raz pierwszy, obecny był
  Dowódca Garnizonu Gliwickiego płk Maksymilian Kajdan.
  Był też Wojskowy Komendant Uzupełnień
  ppłk Roman Nowogrodzki a także z-ca dowódcy
  JW. „Agat” ppłk Zbigniew Cerekwicki. Apel poległych
  poprowadził kpt Biś a kompanię honorową wystawił 6 Baon Powietrzno-Desantowy. Byli kadeci ze szkół miasta i powiatu Gliwice, była „cywilna” młodzież szkolna.
  Naszych kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i NSZ było na początku uroczystości tylko trzech ale w czasie mszy już czworo. Pani major Maria Kulig-Gedliczka, którą zawiódł kolega organizacyjny obiecując pomoc w transporcie, wynajęła taksówkę, kierowca kluczył ale w końcu dojechał, choć z opóźnieniem. Dziękujemy !