STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Forum
 • Strona Tytułowa
 • 

  02-06.06.2016 Wycieczka do Lwowa.

  Kilka pierwszych dni czerwca spędziliśmy we Lwowie. Wśród jego kościołów, kamieniczek, gmachów publicznych i grobów, gdzie najpełniej widoczny jest ogrom naszej historii i kultury, wciąż obecnej i świadczącej o polskości tamtej ziemi.

  Wielu z nas było na Ukrainie po raz pierwszy. Wielu ma korzenie “kresowe” i kresową nutę w sercu. O tym jak silnie ta nuta brzmi można się tylko przekonać
  jadąc tam by odetchnąć tamtejszym powietrzem.

  Najlepszym komentarzem dla lwowskiego doświadczenia jednego z naszych kolegów była troska, gdy wracajac do domu oświadczył swojej żonie:
  - Kochanie, mam dla Ciebie smutną wiadomość. Zakochałem się ...
  ... we Lwowie. I co my teraz zrobimy ?

  Przed II wojną światową Lwów w 60% był zamieszkały przez Polaków, w 30% przez Żydów i 10% przez inne nacje, w tym Ormian i Ukraińców, zwanych takze Rusinami.

  Bogactwo architektury, urbanistyki i niezapomniany klimat miasta pozostają na zawsze w każdym polskim sercu. Wnętrza takich obiektów jak Opera Lwowska, budynki Politechniki, Uniwersytetu, Rady Miejskiej czy Pałacu Potockich
  a także przestrzenne założenie Dworca Kolejowego budzą podziw i dumę,
  że podobne obiekty w Europie i na świecie często pozostaja za nimi w tyle.

  Osobnym rozdziałem jest Cmentarz Łyczakowski, gdzie zwykle bogato zdobione grobowce kryją szczątki najznamienitszych przedstawicieli polskiej histori i kultury.

  Sama tylko kwatera Orląt Lwowskich, gdzie spoczywa ponad 3 tysiące Polaków, kilkunastu Amerykanów i do niedawna również Francuzów, może być celem wycieczek.
  Jest też polana Powstańców Styczniowych z pięknym, odnowionym ostatnio
  pomnikiem i właśnie remontowanymi nagrobkami.

  Jedźcie do Lwowa. My będziemy tam jeździć jak najczęściej.