STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Forum
 • Strona Tytułowa
 • 

  21.05.2016. Historia i dzień dzisiejszy.

  Był rok 1921. Trzecie Powstanie Śląskie. Angażujące ponad 60 tys. dobrze uzbrojonych, wyszkolonych i zdeterminowanych Ślązaków. Po szybkich sukcesach i osiągnięciu zaplanowanych rubieży, dowództwo zwolniło część oddziałów, licząc na uzgodnienie nowej granicy przez Ententę. Tymczasem Niemcy ściągnęli posiłki regularnej armii z Bawarii i uderzyli na powstańców. Walki rozgorzały od nowa. Szczególnie krwawą była wielodniowa bitwa pod Górą św.Anny, która rozpoczęła się właśnie 21 maja.

  Dzisiaj pomnik Xawerego Dunikowskiego górujący nad urwiskiem i amfiteatrem przypomina tamte dni.

  21 maja 1945 był również pamiętnym dniem brawurowej akcji oddziału AK ppor. Edwarda Wasilewskiego „Wichury” ( na zdjęciu obok pierwszy z prawej ), który uwolnił z obozu NKWD w Rembertowie, kilkuset więzionych tam żołnierzy polskiego podziemia. W akcji zginęła sowiecka obsługa, lecz obława wyłuskała część uwolnionych więźniów, których następnie rozstrzelano. Pozostali dołączyli do partyzantów.

  Nie tak wyobrażali sobie Polacy zakończenie wojny, które totalitaryzm niemiecki, zamieniło im na rosyjski. O wolność kraju walczyli jednak dalej ci, którzy dosłownie rozumieli żołnierską przysięgę złożoną na krzyż, Boga i Ojczyznę. Żołnierze wyklęci.

  Pamiętaliśmy o nich 21 maja roku 2016 w lasach pod Namysłowem, gdzie wraz z kolegami z tamtejszego oddziału SPAK braliśmy udział w walnym zebraniu.

  Rutynowe punkty zebrania urozmaicone były wystąpieniami gości i gospodarzy podnoszącymi kwestie niedawnych ekshumacji prof. Szwagrzyka pod Grodkowem, gdzie według najnowszych wiadomości 3 września odbędą się uroczystości
  hołdu i pamięci, w zamiarze podobne do rokrocznie organizowanych w Barucie.

  Oprócz części merytorycznej była część artystyczna, bo tak należałoby określić prezentację i konsumpcję kulinarnych dokonań uczestniczek spotkania.