STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Forum
 • Strona Tytułowa
 • 

  01.03.2015. Święto Żołnierzy Wyklętych

  W tym roku Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych przypadł w niedziele. Pewnie dlatego uroczystości przebiegły duzo lepiej niż w poprzednie lata. Nie tylko w skali kraju ale i lokalnie. Uczestnictwo Polaków we mszach, uroczystościach, spotkaniach, biegach, apelach i koncertach było dużo szersze.

  W Gliwicach i na terenie Powiatu Gliwickiego wyraźnie wzrosło zainteresowanie imprezami organizowanymi przez władze samorządowe, aktywne grupy patriotów, kluby i stowarzyszenia. Coraz lepiej też zaczynamy łączyć przyjemne z pożytecznym. Sport i zabawę, z szlachetną pamięcią, przeżycia artystyczne z czcią dla bohaterów. Naukę i wiedzę z rozwojem duchowym.

  Już o 9.45 w kościele p.w. św. Mikołaja Pyskowicach zaczęła się msza św. z uczestnictwem przedstawicieli władz miejskich, szkół, kombatantów i lokalnego oddziału SPAK. Po mszy uroczystości dopełniono pod pomnikiem patriotyzmu na Placu Piłsudskiego złożeniem kwiatów i wieńców. Mundurową oprawę zabezpieczyli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej.
  ( więcej na www.spak-pyskowice.pl )

  Podobnie w Knurowie; pięknie zaprezentowała się młodzież z klas mundurowych Zespołu Szkół Zawodowych nr 2.
  W wypełnionym po brzegi kościele p.w. Cyryla i Metodego piękną homilię wygłosił ks. prof. Piotr Krakowski, krajowy duszpasterz hospicjów i wykładowca Uniwersytetu im. M.Kopernika w Toruniu
  ( zob. link ).

  Nawiązując do życia jednego z lokalnych bohaterów wolnościowego podziemia, który sam jeden mógłby być przykładem losów polskich patriotów, ciemiężonych nie tylko przez rosyjskich i niemieckich najeźdźców, ale po II wojnie światowej również przez rodzimych zdrajców i łotrów działających pod szyldem władzy ludowej. Tematem wiążącym Słowa Bożego była akcja organizacji domu spokojnej starości na terenie parafii.
  Podczas uroczystości obecne były poczty sztandarowe harcerzy, NSZZ Solidarność i służb górniczych. Obecna była również orkiestra dęta kopalni Knurów-Szczygłowice.

  Po mszy św. pięknie uformowana kolumna uczestników uroczystości przemaszerowała pod pomnik Powstańców Śląskich, gdzie odczytano apel poległych.

  Krótkie słowo historycznej refleksji wygłosił prof. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego. Delegacje władz i stowarzyszeń patriotycznych złożyły wieńce i kwiaty. Zapalono znicze.

  Po raz pierwszy na terenie Gliwic zorganizowano Bieg Tropem Wilczym. Inicjatywa zapoczątkowana trzy lata temu w Warszawie na pamiątkę obławy i śmierci z bronią w ręku ostatniego żołnierza wyklętego, Józefa Franczak ps. "Laluś" jesienią
  1963 roku, błyskawicznie rozpowszechniła się w całej Polsce.

  W Wilczym Gardle ( nomen omen ) bieg zorganizowała grupa nauczycieli ze szkoły im. Janusza Korczaka pod sprawnym przywództwem pani Elżbiety Kogowskiej.
  Wsparcia udzieliły władze miasta Gliwice, Policja, Służba Ratownictwa Medycznego, WOPR i lokalne Stowarzyszenie Przyjaciół Wilczego Gardła.

  Już o godz 12.00 spod Teatru Muzycznego wyruszył Pierwszy Bieg dla "zawodowców" na odległość 10550m z metą w Wilczym Gardle. Zawodnicy biegli tak szybko, że organizatorzy ledwo zdążyli się przemieścić samochodami aby zdążyć na metę z medalami i upominkami.

  Drugi Bieg o godz. 14.00 wokół zabudowań osiedla na odległość 1250m odbyli najmłodsi. Każdy po ukończeniu biegu otrzymał batonik i butelkę wody dla regeneracji i oczywiście pamiątkowy medal.

  Trzeci Bieg o godz. 14.30 na odległość 1963 metrów jako główną konkurencję przeprowadzono dla dorosłych i prawie dorosłych.

  Wszyscy uczestniczący w biegu go ukończyli. Wszyscy też entuzjastycznie byli witani na mecie gdzie, jak poprzednio, medale i upominki czekały na uczestników.

  Po „części fizycznej” w sali gimnastycznej pobliskiej szkoły miała miejsce „część duchowa”. Wystąpił trzyosobowy zespół uczniowsko-nauczycielski z repertaurem patriotycznym. Oficjalnie wręczono nagrody zwycięzcom, organizatorzy podziękowali również wielu ludziom dobrej woli, którzy bezinteresownie i spontanicznie włączyli się do akcji; władze, nauczyciele, wolontariusze, harcerze, grupy mundurowe, i wielu, wielu innych.

  Na załączonych zdjęciach widać też wyraźnie oczywiste korzyści, które odniosło zdrowie psychiczne i fizyczne uczestnikow biegu. Bohaterowie byli zmęczeni ale szczęśliwi.

  Niewątpliwie należy uznać pierwszy gliwicki Bieg Tropem Wilczym za imprezę ze wszech miar udaną. Gratulujemy !
  ( więcej na https://www.facebook.com/tropemwilczym.gliwice )

  O godz. 18.00 w Kościele Garnizonowym p.w. św. Barbary w Gliwicach odbyła się uroczysta msza św. w intencji żołnierzy wyklętych. I tu również kościół wypełniony był po brzegi.

  Piękną homilię wygłosił nowy proboszcz parafii ks. kpt. Artur Majorek, przypominając etapy działań powojennej władzy w Polsce i ofiary poniesione przez ludzi wiernych swojej przysiędze służby Bogu, Człowiekowi i Ojczyźnie.
  W tym również księży.

  W ciszy, która zalegała podczas kazania słychać było odbicia przypomnianych słów
  ofiar 1 marca sprzed pół wieku, a także kapelana partyzantów, żołnierzy wyklętych ks. Władysława Gurgacza, skazanego na śmierć za swoją pracę duszpasterską dla partyzantów, że każda kropla krwi przelanej przez tych niezłomnych bohaterów przyniesie wielokrotne pokłosie ostatecznego zwycięstwa.

  Po mszy św. przy kaplicy pamięci odbył się apel poległych. Złożono kwiaty i wieńce. Zapalono znicze.

  - Jest nas coraz więcej - stwierdził prowadzący spotkanie, w imieniu gliwickiego Klubu Gazety Polskiej, Gliwickich Patriotów i uczestników spotkania. Zgadzamy się. Oddźwięk społeczny uroczystości patriotycznych się poszerza. Gliwickie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych a.d.2015
  były godne i chlubne.