STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Forum
 • Strona Tytułowa
 • 

  15.08.2015. Święto Wojska Polskiego.

  Jak się okazuje, data wybrana rozkazem nr 126 Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego z dnia 4 sierpnia 1923 roku, na Święto Żołnierza była znana żołnierzowi polskiemu dużo wcześniej.

  15 sierpnia urodził się Napoleon, „król wojny” wielki przyjaciel Polaków i sprawy polskiej, więc tradycja celebrowania tego dnia wśród wojska polskiego była związana nie tylko z pogromem Armii Czerwonej w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

  Sama bitwa rozegrała się w ciągu kilku dni, którym początek 13 sierpnia dało dwudniowe starcie pod Ossowem. Zginął w nim odważny ksiądz Ignacy Skorupka (obok ). Tam też powstrzymano pochód Sowietów na Warszawę i zmuszono do odwrotu. Punktów zatrzymania armii sowieckiej na linii Wisły było więcej. W ciągu następnych dni uderzenia czołowe wraz z oskrzydleniem marszałka Piłsudskiego przyniosło ogromne straty wroga i jego nieskoordynowany odwrót.

  Wydarzenia sierpniowych dni na przedpolach Warszawy były punktem zwrotnym w wojnie rosyjsko-polskiej i ofensywie Armii Czerwonej na Europę mającej przynieść zwycięstwo komunizmu na całym kontynencie a potem i w świecie.
  60 lat później również w sierpniu klęskę komunizmowi przyniosła "Solidarność" której matką nazywano Annę Walentynowicz urodzoną również 15 sierpnia. Pomnik jej pamięci odsłonięto właśnie w Gdańsku-Wrzeszczu.

  Cud nad Wisłą, jak często nazywa się splot heroizmu żołnierza polskiego, inteligencji dowódców i duchowej przemiany serc i umysłów polskiego narodu odwrócił losy Polaków i legł u podstaw odrodzonego państwa. Powiązanie go
  ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej
  Maryi Panny 15 sierpnia wydawało się oczywiste.

  Obchody Święta zaniechano w PRL-u, ustanawiając Dzień Wojska Polskiego, w rocznicę krwawej i bezsensownej bitwy pod Lenino, stoczonej 12 października 1943 roku przez jednostki LWP, pod dowództwem tej samej Armii Czerwonej, która w 1920 została rozbita pod Warszawą. Dopiero ustawa Sejmu 30 lipca 1992 roku przywróciła Święto Wojska Polskiego i datę 15 sierpnia Polsce i Polakom.

  W Gliwicach obchody zaczęły się już 14 sierpnia. W pięknie udekorowanym Kościele Garnizonowym mszę św. celebrował nowy proboszcz parafii ks. ppłk Mirosław Kwiatkowski. Uczestniczyli żołnierze stacjonujących w mieście jednostek. Oprawę muzyczną zabezpieczyła orkiestra wojsk powietrznych z Bytomia.

  Przemarsz przez miasto pod pomnik Marszałka Piłsudskiego był w tym roku bardziej okazały. Tam też odbył się uroczysty apel z przemówieniem dowódcy garnizonu, odczytaniem rozkazów z awansami, nadaniem odznaczeń i nominacji.

  Apel poległych wspomniał o tych, którzy odeszli na wieczną wartę przed stuleciami, ale również nie tak dawno w Afganistanie i na misjach w Afryce. Kompania honorowa oddała salwę na cześć poległych. Na koniec pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów.