STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Forum
 • Strona Tytułowa
 • 

  27.09.2015. Rocznica PPP i święto SPAK.

  Święto naszego Stowarzyszenia przypada na dzień, w którym 1939 roku ( w nocy
  z 26 na 27 września ) dowódca obrony Warszawy gen. Juliusz Rómmel powołał Służbę Zwycięstwu Polski przemianowaną następnie na Związek Walki Zbrojnej.

  Uznaje się, że był to początek Polskiego Państwa Podziemnego.
  W tym roku 27 września przypadł
  na niedzielę, więc o godz. 12.00
  w kościele garnizonowym pw.
  św. Barbary odprawiona została niedzielna msza św. w intencji żołnierzy i cywilnych członków Polskiego Państwa Podziemnego, a także harcerzy Szarych Szeregów, dawnych i tych, skupionych w Stowarzyszeniu pod tą samą nazwą, obecnych w kościele.
  Byli też harcerze z Tarnowskich Gór oraz
  delegacja klas mundurowych ze szkoły „Animator” w Gliwicach ze sztandarami. Po mszy św. pod symbolicznym zniczem i tablicami pamiątkowymi w bocznej nawie kościoła odmówiono modlitwę i złożono wieńce i kwiaty.

  O godz. 17.00 w klubie „Sztukateria” w Knurowie odbyło się spotkanie na
  temat operacji „Lawina”, obejmujące prezentację filmu i opis wydarzeń, których jedną z odsłon była zbrodnia UB/NKWD w Barucie.

  Naszym gościem był dr Tomasz Kurpierz z katowickiego IPN. W ciepłym i przyjaznym wnętrzu klubu, wielu z zaproszonych gości miało okazję usłyszeć, z wiarygodnego źródła, o tym co wydarzyło się w Barucie, Łambinowicach
  i Grodkowie we wrześniu 1946 roku. Były też pytania o stan badań prowadzonych przez dr-a Szwagrzyka i związane z nimi działania władz. Było ciekawie. Było klubowo, było dyskusyjnie.

  Tak przebiegały tegoroczne obchody naszego święta i 76 rocznicy powstania
  Polskiego Państwa Podziemnego.

  A tak wyglądał jego schemat z Archiwum Polski Podziemnej w Londynie.