STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Forum
 • Strona Tytułowa
 • 

  01.09.2015. Rocznica napaści Niemiec na Polskę.

  Mija kolejna tragiczna data w polskim kalendarzu historycznym. 76 lat temu Hitlerowskie Niemcy dokonały zbrojnej agresji na Polskę rozpoczynając w ten sposób II wojnę światową.

  Zanim jednak pierwsze bomby spadły na polskie miasta i runęły tony pocisków na polskie placówki obrony, Niemcy dokonali kilkunastu prowokacji. Między innymi 31 sierpnia na terenie radiostacji w Gliwicach. Przebrani w polskie mundury „SS”-mani „napadli” na niemiecką placówkę a następnie nadali komunikat w języku polskim. Agencje niemieckie podały, że Niemcy zostały zaatakowane przez wojsko polskie.

  Uprowadzony wcześniej przez Gestapo i zamordowany Franciszek Honiok, Powstaniec Śląski z Łubia za Pyskowicami, został podrzucony na miejsce jako jeden ze sprawców wraz z ciałami ofiar z obozu koncentracyjnego w Dachau.

  Innymi prowokacjami były zamachy bombowe dokonane przez członków niemieckich mniejszości w Tarnowie, Tczewie, Gdańsku , Byczynie i Stodołach.

  Według najnowszych danych opartych na niemieckich materiałach archiwalnych pierwsze bomby 1 września 1939 roku spadły w Wieluniu
  ( obok ). Atak 29 „stukasów” – jak nazywano niemiecki myśliwiec bombardujący JU-87 – rozpoczął się około godziny 4.40, powodując 75% zniszczenia istniejących zabudowań i ok. 1 000 ofiar śmiertelnych. Historycy są zgodni, że atak ten należy uznać za zbrodnię wojenną.

  Tego samego dnia o świcie w innych punktach jednostki Wehrmachtu przekroczyły granicę polsko-niemiecką i ruszyły wgłąb kraju. O godzinie 4.45 na Westerplatte rozpoczęła swój heroiczny bój 200 osobowa placówka majora Henryka Sucharskiego. Ciężko bombardowani z powietrza i morza poddali się dopiero po 7 dniach wyczerpującego boju. Oto jak wyglądał otaczający ich placówkę teren po zakończeniu walk.

  1 września w godzinach porannych w całym kraju uczczono pamięć tamtych dni. O godzinie 4.45 na Westerplatte rozpoczęły się uroczystości państwowe.
  O tej samej porze na cmentarzu w Gliwicach-Bojkowie odbyła się poranna zbiórka. Tam bowiem spoczywają, wraz ze swoimi najbliższymi, dwaj gliwiccy Westerplatczycy: Michał Plewak i Edward Szewczuk.

  Przy świetle pochodni i gasnących gwiazd, uczniowie pobliskiego gimnazjum przedstawili fragmenty opisu wydarzeń sprzed lat, słowami ich świadków.
  Przy grobach naszych bohaterów zapalono znicze
  i złożono wieńce. Odczytano apel poległych.
  Obecni byli żołnierze jednostki specjalnej „Agat”
  z dowódcą i Komendantem WKU.

  Byli przedstawiciele władz miasta, posłowie, harcerze. Byliśmy również i my.