STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Forum
 • Strona Tytułowa
 • 

  23.08.2015. Rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow.

  Przez wiele lat Niemcy Hitlerowskie i Rosja Sowiecka robiły wszystko aby ukryć prawdziwą treść a potem zminimalizować wagę tego zbrodniczego spisku przeciwko krajom Europy Środkowo-Wschodniej.

  Nawet dzisiaj w wypowiedziach przedstawicieli obu narodów słyszy się często nutę lekceważenia.
  Wówczas uważali go za powód do dumy
  ( obok sygnatariusze Paktu w Moskwie 1939 roku ).

  Przez pierwsze miesiące po jego podpisaniu, gdy opublikowano oficjalne deklaracje o współpracy i dobrosąsiedzkich stosunkach między Rosją Sowiecką a Hitlerowskimi

  Niemcami, sojusznicy Polski i inne państwa europejskie wstrzymywały się od negatywnych komentarzy. W Stanach Zjednoczonych pojedynczy dziennikarze węszyli spisek komunistyczno – nazistowski, ale wkrótce uruchomiono mechanizmy propagandy partii komunistycznych, które zagłuszyły wszelki krytycyzm.

  Kiedy oba kraje dokonały najazdu na Polskę a następnie inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej Winston Churchill nawet zadeklarował, że Rosja ma prawo zabezpieczać swoje interesy, wierząc, że jej ugoda z Niemcami zaspokoi wzajemne apetyty.

  A że działo się to kosztem innych państw ? no cóż, „tough luck” ( trudna rada ).

  Po zakończeniu „dopasowywania” granic do „potrzeb” efekt w czerwcu 1941 roku był taki jak powyżej. Kolory zapewne nie wymagają legendy. Białe plamy to państwa neutralne.

  23 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Estonii. Zapewne miał wiele do powiedzenia prezydentowi Toomas Hendrik Ilves
  z wzajemnością. A my ? My przypominamy ten Europejski Dzień Pamięci Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu, jak oficjanie stanowi uchwała Parlamentu Europejskiego.