STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Forum
 • Strona Tytułowa
 • 
  <

  22.01.2015. Rocznica wybuchu Powstania.

  Mija kolejna pamiętna data w narodowym kalendarium. Rozpoczęcie Powstania Styczniowego. Spośród wielu komentarzy i informacji, jakie pojawiają się z tej okazji w coraz mniej polskich mediach, warto przypomnieć skrót wydarzeń tego najbardziej brzemiennego w skutki polskiego powstania.
  ( zob. link - Ważniejsze daty z powstania styczniowego.).

  Michał Elwiro Andriolli - Walka Powstańcza

  Na trasie z Kluczborka do Wielunia w woj.opolskim warto też odwiedzić Praszkę. Znajduje się tam wybudowany w 1929 roku Pomnik Powstańców Styczniowych.

  Na starej fotografii uwieczniono moment odsłonięcia monumentu w kształcie kopca, na którego szczycie umieszczono zrywającego się do lotu orła. Nad nim umieszczono krzyż, który za czasów PRL-u pewnie był niewygodnym symbolem prawdy o Polsce, Polakach i ich wierze.
  Praszka w okresie zaborów była miejscowością nadgraniczną, przez którą przemycano broń z Prus do Królestwa Polskiego i w jej okolicach rozegrało się kilka starć powstańców z wojskami rosyjskimi, ze smętnym, jak to kreśliła gazeta krakowska „Czas”, skutkiem, na czym ucierpieli nie tylko powstańcy ale i miejscowa ludność złupiona przez zastępy Kozaków.

  Dowódcą oddziałów powstańczych rejonu Wielunia, podległego województwu kaliskiemu, był wówczas zaledwie 23 letni major Józef Oksiński, aresztowany po upadku powstania przez Prusaków.
  Choć klęska powstańców i represje wobec Polaków były ciężkie, to jednak z ich nauki wyrósł czyn Legionów i II Rzeczpospolita. Bezprzykładny heroizm wielu powstańców i poświęcenie dla Ojczyzny stały się bowiem fundamentem szerokiego ruchu oporu względem zaborców, który ostatecznie zakończył się sukcesem.

  Pokłosiem Powstania Styczniowego był również bogaty dorobek polskich malarzy, Kassaków, Ajdukiewicza, Grottgera, Matejki, Malczewskiego, Lessera, Pillatiego, Sochaczewskiego, Chełmońskiego, Andriolliego, Gierymskiego, Rosena, Maleckiego i Witkiewicza, w których romantyczna nuta polskiej duszy jest aż nadto widoczna.

  Tadeusz Ajdukiewicz - Scena z Powstania Styczniowego