STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Forum
 • Strona Tytułowa
 • 

  10-13.04.2015. Pamięci poległych dla Polski.

  Mija kolejna rocznica zbrodni katyńskiej.
  Przez wiele lat władze Związku Sowieckiego utrzymywały, że to hitlerowskie Niemcy są odpowiedzialne za ten wyrafinowany mord pozbawiający Polaków połowy jego elit przywódczych i inteligenckich.

  Dopiero bankructwo komunizmu i zmiany u steru przywództwa ZSRR, okresu Gorbaczowa, doprowadziły 13 kwietnia 1990 roku do oficjalnego przyznania przez jego władze, że to Rosja była odpowiedzialna za śmierć, prawie 22 tys. polskich oficerów, podoficerów zawodowych i rezerwy, lotnictwa, policji, służby więziennej i ochrony pogranicza.

  Szczątki odkryto pod wsią Katyń już jesienią 1942. W kwietniu 1943 Niemcy, którzy po inwazji na Rosję opanowali te tereny, rozpoczęli ekshumacje. Egzekucji dokonano strzałem w tył głowy, po skrępowaniu ofiarom rąk drutem na plecach. W większości, byli to jeńcy kampanii wrześniowej
  1939 roku, ale również aresztowani członkowie elit na zajętych przez Rosjan terenach IIRP; nauczyciele, politycy, urzędnicy i duchowni.

  Znane są dziś szczegóły zbrodni, zawierające listy oficerów i podoficerów NKWD, którzy jej dokonali. Są też listy współpracowników i pomocników. Wymienia się liczbę co najmniej 2 tys. zaangażowanych w nią osób. Wśród historyków coraz silniej przebija się też teza, że Rosjanie skonsultowali ten akt z Niemcami, którzy w swojej strefie okupacyjnej, de facto robili to samo.

  O tym brzemiennym dla polskiej świadomości wydarzeniu pamiętali uczestnicy spotkania 13 kwietnia w Knurowie, poświęconego historii śląskiego króla Podbeskidzia i jego oddziału – kpt. Flame „Bartkowi”. Dla powojennego Śląska to on i jego żołnierze byli symbolem i elitą oporu przeciwko nielegalnej władzy.

  Ciekawą wymianę myśli i opinii prowadził pan Mariusz Warachim ze śląskich struktur NSZ. Obecny był kpt. Stanisław Turski, weteran słynnej Świętokrzyskiej Brygady NSZ. W trakcie dyskusji wspomniano o właśnie wznowionych pracach prof. K. Szwagrzyka (zob.Facebook) na polanie Hubertus w Barucie i perspektywę spotkania z jego udziałem w Gliwicach.

  Pamiętając o 75 rocznicy katyńskiej zbrodni nie sposób nie wspomnieć o obchodach 5 rocznicy tragicznej śmierci następnego pokolenia polskich elit, które 10 kwietnia
  2010 roku w drodze do Katynia, oddały swe życie
  w służbie narodu.
  W Warszawie odbyły się centralne uroczystości poświęcone pamięci tych kolejnych ofiar, które poniósło polskie społeczeństwo na tej, zwanej często przez Sybiraków „nieludzką", ziemi.
  Pod pamiątkową tablicą na Krakowskim Przedmieściu,
  gdzie po smoleńskiej tragedii stał przyniesiony przez harcerzy krzyż, zapalono znicze i złożono wieńce. Wieczorem odbyła się wielka manifestacja.

  Byliśmy reprezentowani również tam.