STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Forum
 • Strona Tytułowa
 • 

  26.09.2015. Godz. 11.00 na polanie Hubertus.

  Dzień przywitała lekka mżawka. Ciemne chmury i prognozy zapowiadały że będzie solidnie padać. Okazało się jednak, że niebo było nam przychylne. Deszcz nie spadł.

  Do ostatnich minut przed hymnem narodowym, uzgadniane były szczegóły wystąpień gospodarza gminy i prezesa SPAK Gliwice.

  Wojsko wmaszerowało na polanę punktualnie. Dalej wszystko potoczyło sie zgodnie z planem w atmosferze powagi, skupienia i refleksji.

  Mszy św. przewodniczył ks. prałat Władysław Nowobiliski, który wygłosił poruszającą homilię, wspartą własnym doświadczeniem, o szlachetności i pięknie ludzi, którzy oddali swe życie, aby nasza wspólnota narodowa była oparta na Bogu
  i ewangelicznej prawdzie. Zebrani przyjęli słowa księdza prałata długimi brawami.

  Oprócz członków ŚZŻAK, ZŻNSZ, SPAK, organizacji historycznych
  i patriotycznych, w uroczystości uczestniczyły delegacje zaproszonych władz samorządowych województwa śląskiego i opolskiego. Obecni byli przedstawiciele policji i wojska. Byli leśnicy, byli przedstawiciele NSZZ "Solidarność" ze sztandarami. Kompanię honorową wystawił
  6 batalion powietrzno-desantowy z Gliwic. Była również młodzież szkół gimnazjalnych i średnich z obu województw ze sztandarami. Byli uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół im. M.Konopnickiej w Pyskowicach i gliwickiej szkoły "Animator". Oprawę muzyczną na bardzo dobrym poziomie zabezpieczyła młodzieżowa orkiestra dęta i chór z sąsiedniej parafii w Świbiu.

  Apel poległych według nowego rytu na bazie propozycji Związku Żołnierzy NSZ wybrzmiał na tle werbla głęboko i mocno a salwa honorowa dopełniła akordu pamięci.

  Odbyła się jeszcze krótka uroczystość wręczenia pamiątkowych krzyży 25-lecia
  Związku Żołnierzy NSZ zasłużonym dla organizacji osobom.

  Na koniec poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod krzyżem i tablicami. Zapalono znicze.