STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ GLIWICE
 • O Nas
 • Statut
 • Linki
 • Forum
 • Strona Tytułowa
 • 

  02.06.2015. Historia Śląska dla gliwickich szkół.

  To był piękny dzień. Pogoda dopisała. W szkołach czekano na nas tak,
  jak uzgodniliśmy to z nauczycielami historii i dyrekcją.

  Matury praktycznie już zakończone, więc czas na poszerzenie wiedzy
  o ziemi na której mieszkamy. Historii Śląska.

  Już od kilku lat współpracujemy z panem Wojciechem Kempą. Historykiem i pasjonatem historii naszego regionu. Pan Wojtek jest poza tym, w prostej linii potomkiem powstańców śląskich
  i żołnierzy Armii Krajowej.

  Czy można sobie wyobrazić większy autorytet jeśli chodzi o wiedzę o faktach i detalach, czasem kuriozalnych, z historii walk Ślązaków o polskość tych ziem ?

  Tego dnia byliśmy z wizytą wśród klas mundurowych pyskowickiego Zespołu Szkół im M.Konopnickiej z tematem „Powstań Śląskich".

  Byliśmy też w gliwickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 13 i Liceum Ogólnokształcącym „Animator” z tematem: „Armia Krajowa na Śląsku”.

  Jedna godzina lekcyjna to mało jak na zagęszczony wykład wsparty zdjęciami i ciekawostkami, bo jakoś tak jest, że panu Wojtkowi zawsze brakuje czasu, a na dźwięk dzwonka nikt nie zrywa się z krzesła. Bo czym jest czas, gdy chodzi o historię „Krwawej Julki”
  ( obok po lewej ), oddziału Powstańców Śląskich Depcika
  i Mastalerza z okolic Pyskowic, czy wielodniowej bitwy pod Górą św. Anny ( plan po prawej ), której rocznicę obchodziliśmy niedawno ( 21-27 maja ); ( również obok - amfiteatr i pomnik ).

  Młodzież nagrodziła wykłady brawami, a my nawiązaliśmy cenne kontakty z perspektywą na przyszłą, owocną współpracę.